Technika stosowania
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem należy przeczytać informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu do tego celu ciągnikowego inżektora rotacyjnego wtryskującego preparat do gleby na określoną głębokość. Technika zastępcza to aplikacja środka poprzez system nawadniania kropelkowego.
Po zastosowaniu środka gleba powinna być przykryta folią gazoszczelną lub w przypadku upraw z systemem nawadniania kropelkowego, osłoną z tworzywa sztucznego przez minimum trzy tygodnie.
- na głębokość około 20 cm w celu zwalczania grzybów glebowych powodujących zgorzele różnych roślin np. Phytophtora spp., Phoma spp., Phytium spp., Rhisoctonia spp., Sclerotinia spp., nasion chwastów, nicieni i innch szkodników glebowych
- na głębokość około 30 cm do zwalczania chorób korzeni np. Verticillium spp., Fusarium spp., nicieni, chwastów wieloletnich, drutowców i pędraków.
Zalecana dawka : 300 l / ha, przed zabiegiem i w trakcie działania preparatu (7 – 14 dni) wilgotność gleby powinna wynosić co najmniej 50 – 70% pojemności wodnej, a temperatura nie powinna być niższa niż 6°C. W celu wyeliminowania ulatniania się gazu oraz utrzymania wilgotności gleby należy powierzchnię przywałować używając aktywnego wału gładkiego i odkażaną powierzchnię przykryć folią gazoszczelną.
Po upływie wymaganego czasu ekspozycji należy przeprowadzić wietrzenie gleby, którego czas uzależniony jest od temperatury gleby i wrażliwości roślin na pozostałości preparatu.
Czas ten wynosi :
- przy temperaturze ponad 20°C 1.5 – 2 tygodnie
- 15 – 20°C 2 – 3 tygodnie
- 10 – 15°C 3 – 5 tygodnie
Przewietrzanie gleby polega na spulchnieniu gleby do głębokości na jaką wprowadzono preparat. Kilkakrotne spulchnianie ziemi skraca okres fitoprewencji. Przed nasadzeniem należy przeprowadzić test rzeżuchowy.